Newsy
Ścieżka pasażera PDF Drukuj Email
czwartek, 14 stycznia 2021 21:49

W dniu 14 stycznia 2021r. uczniowie klasy 4 i 5 Szkoły Podstawowej w Starej Jastrząbce uczestniczyli w zajęciach online pt. „Ścieżka pasażera”, które odbywało się na drugim pod względem ruchu pasażerskiego po warszawskim Okęciu, porcie lotniczym, jakim jest lotnisko im. Jana Pawła II w Krakowie - Balice.
Spotkanie miało miejsce na platformie Microsoft Teams i przebiegało bez żadnych „technicznych” problemów. Zajęcia prowadziły osoby pracujące w dziale Centrum Edukacji Lotniczej – Kraków – Airport. Na początku uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda bogata siatka połączeń z krakowskiego lotniska.


Potem za pomocą wizualizacji zostały przedstawione procedury przygotowania do podróży:

  • podano spis dokumentów podróży, które należy posiadać – dowód osobisty, paszport, kod rejestracji, bądź bilet papierowy, wizy, zaświadczenie o szczepieniu, karta pokładowa umożliwiająca wejście do samolotu,
  • opisano jak wygląda odprawa na lotnisku, ważenie pasażera, odprawa bagażu do luku,
  • zademonstrowano kontrolę bezpieczeństwa – przechodzenie przez bramki bezpieczeństwa, umieszczanie osobistych przedmiotów w specjalnej kuwecie - telefonu, zegarka, laptopu, kluczy, monet a nawet paska,
  • omówiono zasady przewozu bagażu (w tym podręcznego), zwracając uwagę na płyny, które można przewieźć, leki, kosmetyki, pokarm dla dzieci,
  • zwrócono szczególną uwagę, jakie przedmioty ze względu bezpieczeństwa nie mogą się znajdować zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym ( w luku bagażowym), przedmioty te były eksponowane w specjalnych gablotach,
  • przedstawiono możliwość podróżowania z pupilem.

W trakcie zajęć uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, z czego chętnie korzystali.
Organizatorki spotkania: p. Beata Sutkowska i p. Marzena Wnuk dziękują uczniom klasy 4 i 5 oraz przedstawicielom z klasy 6 i 8 za uczestniczenie w zajęciach.


Zapraszamy do obejrzenia galerii !!!

>>>KLIK<<<

 

>>>KLIK<<<


Beata Sutkowska

 


Poprawiony: niedziela, 17 stycznia 2021 11:07
 
O osobach starszych zapomina cały świat, ale nie dzieci PDF Drukuj Email
czwartek, 14 stycznia 2021 12:37

Fundacja „Dwa Skrzydła Anioła” składa na swojej stronie internetowej serdeczne podziękowania za nadesłane kartki świąteczne i noworoczne. Każda z kartek przekazana podopiecznym fundacji miała ogromny wpływ na budowanie świątecznej atmosfery wśród pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Lublinie.


Jeszcze raz dziękujemy Wszystkim Uczniom, którzy zaangażowali się w wykonanie kartek.


Organizatorki akcji: p. M. Papuga, p. J. Skowron, p. B. Sutkowska i p. M. Wnuk.>>>Klik<<<


 

 


Poprawiony: niedziela, 17 stycznia 2021 11:05
 
Spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości PDF Drukuj Email
czwartek, 14 stycznia 2021 12:25

A może zostanę sędzią? - lekcja online w Ministerstwie Sprawiedliwości.


Sytuacja związana z epidemią COVID 19 wymusiła prowadzenie zajęć w bezpiecznej postaci online.
5 stycznia 2021r. uczniowie 4 i 5 klasy Szkoły Podstawowej w Starej Jastrząbce uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zajęcia przeprowadzone za pomocą aplikacji Teams miały formę aktywnego warsztatu z wykorzystaniem atrakcyjnych prezentacji. Celem zajęć pt. „A może zostanę sędzią” było budowanie oraz poszerzanie wiedzy dotyczącej zawodu sędziego poprzez edukację dostosowaną do wieku jej odbiorców, w tym przypadku młodzieży i dzieci.

Osoba prowadząca spotkanie, będąca pracownikiem Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości, przekazywała informacje w formie nieujętych w podręcznikach szkolnych faktów i ciekawostek. Nasi uczniowie
już na początku zajęć „wydobyli informację”, że pracująca w Ministerstwie Sprawiedliwości pani prelegent jest naszą krajanką, byłą mieszkanką
województwa podkarpackiego.
W czasie zajęć dzieci miały okazję bliżej poznać wybrany przez siebie temat: „A może zostanę sędzią?”. Wiadomości dotyczące drogi do tego zawodu, jego plusów i minusów, zostały przekazane w ciekawy i przystępny dla uczniów sposób.
Po lekcji online pani prowadząca zajęcia była do dyspozycji uczniów i chętnie odpowiadała na licznie zadawane pytania.
Organizatorki spotkania p. Beata Sutkowska i p. Marzena Wnuk dziękują swoim wychowankom - uczniom klasy 4 i 5 za to, iż pomimo ferii wzięli aktywny udział w lekcji online.

Do zobaczenia na następnym spotkaniu!


Beata Sutkowska

 

GALERIA

>>>KLIK<<<

 

 

________________________________________________________

 Poprawiony: czwartek, 14 stycznia 2021 21:49
 
Piernikowe wariacje PDF Drukuj Email
poniedziałek, 21 grudnia 2020 12:25

Choinka przystrojona bombkami i girlandami łańcuchów, makowiec pachnący bakaliami, kolędy, życzenia składane drżącym ze wzruszenia głosem, pasterka, śnieg za oknami… Bez tego nie wyobrażamy sobie tych wyjątkowych, jedynych świąt w roku, jakimi
są Święta Bożego Narodzenia.


Na jednym z pierwszych miejsc świątecznej listy bestsellerów można umieścić jeszcze jedną rzecz, a mianowicie pierniczki. Czy jednak rozkoszując się ich korzennym smakiem i aromatem, zastanawialiśmy się kiedykolwiek, jaka jest historia tych świątecznych
łakoci?


Choć pierniki są dziś uważane za polski przysmak, tak naprawdę pochodzą z okolic dzisiejszej Holandii, ale tradycja ich wypiekania kultywowana jest w różnych częściach Europy a nawet świata. Przybierają tam różne kształty i formy: Niemcy zajadają się ciasteczkami z dodatkiem kandyzowanej, pomarańczowej skórki, Szwajcarzy preferują ich lukrowaną wersję, we Francji króluje pikantny chlebek miodowy a na północy wypieka się cieniutkie piernikowe ciasteczka w kształcie zwierzątek i serduszek.

Najstarszy polski przepis na piernik pochodzi z 1725 roku. Zanotowany został w…poradniku medycznym, pełnił bowiem rolę panaceum na niestrawność i przeziębienie. Pierniki jednak, zwane miodownikami, pojawiły się w Polsce już w XIV wieku.
Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o ciastkach z miodem i przyprawami, które przybyły do Torunia z miast niemieckich, wraz z pierwszymi osadnikami. Od tego czasu Toruń jest nazywany „piernikowym miastem” albo nawet „piernikową stolicą świata”. Nazwa „piernik” pochodzi od starodawnego słowa pierny, czyli pieprzny. Ma to oczywiście związek z intensywnymi przyprawami, które są nieodłącznym składnikiem ciasta.


To właśnie piernik w świątecznej odsłonie był gwoździem programu podczas spotkania uczniów klas IV i V, które odbyło się dnia 17.12.2020r. Zebrana pod opieką p. B.Sutkowskiej oraz p. M. Wnuk młodzież zdobiła przygotowane wcześniej korzenne łakocie.
Efekt dziecięcej wyobraźni i jej artystyczne wizje możemy podziwiać na zdjęciach załączonych do artykułu.
Przed laptopami i komputerami zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera, gdy usłyszeliśmy strofy wierszy o tematyce Bożonarodzeniowej oraz słowa najpiękniejszych, polskich kolęd. Mieliśmy niewątpliwą przyjemność posłuchać wykonań
następujących młodych artystów:
Klasa IV Emilia Guzik, Kamila Latała, Zuzanna Czuchra, Zuzanna Pietrucha, Ewa Początko, Wioletta Taźbirek, Łukasz Chudy, Patryk Woźniak, Jan Szczerbiński
Klasa V Magdalena Madura, Anna Kwiatek, Zuzanna Furgał.
Warto również wspomnieć, że Madzia i Zuzia Czuchra zaprezentowały również swoje umiejętności muzyczne, ich kolędom bowiem towarzyszyły instrumenty - gitara oraz pianino.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Mamom, które towarzyszyły swoim pociechom i uwieczniały ich dzieła na licznych fotografiach. Przede wszystkim jednak przygotowały lub służyły pomocą w pieczeniu świątecznych ciasteczek. Bez Was nie byłoby tych wspaniałości!
Na koniec słowa z utworu, pięknie wyrecytowanego przez uczennicę kl. V – Madzię Madurę. Będą nam towarzyszyć w tym wyjątkowym czasie, który tuż, tuż…

„Białe opłatki, białe stoły,
Świeżych choinek las…
Doprawdy mogą dziś anioły
Zagościć pośród nas.
Tylko ta gwiazda niech zaświeci,
Nad ciszą białych dróg,
I zawiadomi wszystkie dzieci,
Że się narodził Bóg”.

Marzena Wnuk


GALERIA

>>> KLIK<<<

 

Poprawiony: środa, 23 grudnia 2020 09:58
 
Zostań w domu - czytaj książki PDF Drukuj Email
poniedziałek, 14 grudnia 2020 16:23


>>>KLIK<<<


Dlaczego warto czytać?

Czytanie uspokaja, rozwija, wzbogaca język, uczy, bawi, pobudza do myślenia i… zalet jest wiele. Książki dodatkowo odsuwają myśli od smutnych wieści o pandemii COVID -19, zabijają nudę spowodowaną siedzeniem w domu.


Czy czytanie książek daje nam coś więcej?
Jasne, że tak! Spośród 1000 zalet czytania zobaczcie te najważniejsze.


1. Redukcja stresu

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%!


2. Poprawa pamięci
Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.


3. Inspirowanie
Postacie fikcyjne, miejsca, które odwiedzają, decyzje które podejmują, mogą stanowić takie samo źródło inspiracji jak spotkanie z żywym człowiekiem.


4. Rozwój wyobraźni
Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wyobrazić sobie to, co dzieje się w książce – nierzadko są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym!


5. Poprawa skupienia i koncentracji
Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.


6. Poszerzanie słownictwa

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem, co poszerza nasz własny zasób słów.


7. Zwiększanie atrakcyjności dla płci przeciwnej

Chłopak, który deklaruje i udowodni, że lubi czytać wzbudza większe zainteresowanie wśród dziewczyn i odwrotnie.


8. Stymulacja mózgu

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. „Mole książkowe” mają 2,5 razy mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.


9. Poszerzanie światopoglądu
Czytanie różnych książek na te same tematy pozwala nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na rzeczy z różnej perspektywy, a w rezultacie rozwinąć nasz własny światopogląd.


10. Rozwijanie wrażliwości na innych ludzi
Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką umożliwia nam postawić się na miejscu drugiego człowieka i zrozumieć go.” Mole książkowe” chętnie przekazują pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych.


11. Poszerzanie wiedzy

Książki to ogromne skarbnice wiedzy. Tutaj nie trzeba dodatkowych argumentów.


12. Zwiększanie zdolności analitycznych
Szczególnie, jeśli czytasz ”dobre” kryminały.  Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… To wszystko rozwija zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.


13. Poprawa pisania
Im więcej czytasz, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej i ortograficznej.


14. Pomoc w zaśnięciu
Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

 

15. Kształtowanie osobowości

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.


16. Przedłużanie życia
Osoby regularnie czytające żyją średnio 23 miesiące dłużej.

 

Powyżej przedstawione argumenty mogą chyba tylko zachęcić do tego, żeby czytać jak najwięcej! A Wy? Dlaczego czytacie?

Przed nami długa przerwa w nauce od 23 grudnia 2020r. do 17 stycznia 2021r. Zachęcamy wszystkich Czytelników naszej strony do odwiedzania serwisów z darmowymi ebookami. Rozbudowaną bazę lektur szkolnych i klasyków literackich w postaci ebooków znajdziecie pod adresem: https://wolnelektury.pl/
Klasyczne pozycje literatury polskiej. Bookini.pl
Zbiór publikacji naukowych z różnych dziedzin, wydawanych przez polskie uczelnie, instytuty naukowe oraz muzea.  epnp.pl
Jeśli macie wątpliwości czy witryna, z której chcecie skorzystać działa zgodnie z prawem - zachęcamy do sprawdzenia jej w Bazie Legalnych Źródeł, gdzie znajdują się bezpieczne i zweryfikowane strony.
Znajduje się ona pod adresem: http://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/ksiazki
Do zobaczenia przy miłej lekturze!


Do czytania zachęcały; p. Beata Sutkowska i p. Marzena Wnuk.

 


Poprawiony: środa, 23 grudnia 2020 10:02
 
Dzieci kartki piszą… PDF Drukuj Email
piątek, 11 grudnia 2020 21:47


Boże Narodzenie to czas radości, refleksji i pięknych chwil, spędzonych z najbliższymi. W gorączce przedświątecznych przygotowań, często zapominamy o ludziach starszych, samotnych. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji, której celem było własnoręczne przygotowanie kartek świątecznych dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty, którym opiekuje się fundacja ”Dwa Skrzydła Anioła”. Niestety wskutek pożaru budynku w 2019 r. pensjonariusze tego domu zostali rozdzieleni i na czas remontu rozmieszczeni w kilku lubelskich Domach Pomocy Społecznej.
O osobach starszych zapomina cały świat, ale nie dzieci! Malowane, rysowane, wyklejane kartki, trafią do osób starszych, samotnych, niesamodzielnych z nadzieją, że przyniosą radość i wywołają uśmiech na twarzach przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.
W dniu 11 grudnia 2020r. wysłano do Seniorów około 68 przepięknych, ręcznie wykonanych kartek, będących dziełem naszych uczniów, które zawierały świąteczne życzenia.


Iskierkę nadziei i miłości przekazali Seniorom uczniowie:

  • z klasy 4:Chudy Bartłomiej, Chudy Łukasz, Czuchra Zuzanna, Deszcz Wojciech, Guzik Emilia, Kapustka Mateusz, Kośla Emilia, Latała Kamila, Marek Daniel, Pietrucha Zuzanna, Początko Ewa, Smagacz Seweryn, Szczerbiński Jan, Taźbirek Wioletta, Woźniak Patryk, Zieleń Oliwia,
  • z klasy 5-100%: Chudy Oskar, Ciebień Dawid, Dul Miłosz, Furgał, Zuzanna, Kapustka Patryk, Kuta Dawid, Kwiatek Anna, Madura Magdalena, Tabor Kamil, Wilk Jakub,
  • z klasy 8: Natalia Olejarz, Katarzyna Wardzała, Natalia Wojnarowska.


Szczególne podziękowania kierujemy do najmłodszych wolontariuszy: przedszkolaków z grupy „Sówek” oraz uczniów klasy „0” którzy przy wsparciu
nauczycielek: p. Magdaleny Papuga, p. Jolanty Skowron i p. Aleksandry Wiercioch również zaangażowały się w wykonanie wyjątkowych kolorowych kartek dla nowych Babć i Dziadków.
Koordynatorki świątecznej akcji: p. Magdalena Papuga, p. Jolanta Skowron, p. Beata Sutkowska i p. Marzena Wnuk dziękują Wszystkim Uczniom i Rodzicom, którzy wspomagali jej przebieg!

Beata Sutkowska


Świątecznych życzeń czas zacząć… zaglądnijcie do galerii.


>>>KLIK<<<

 


Poprawiony: piątek, 11 grudnia 2020 21:54
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 14

Kalendarium


Dzisiaj jest: Piątek
22 Stycznia 2021
Dzień Dziadka
Imieniny obchodzą
Anastazy, Dobromysł, Gaudencjusz,
Gaudenty, Marta, Wincenty

Do końca roku zostało 344 dni.
Zodiak: Wodnik

Zegar

Ulti Clocks content