Newsy
Ładujemy baterie PDF Drukuj Email
środa, 13 listopada 2019 21:22

 

W dniu 27 września 50 uczniów naszej szkoły brało udział w wycieczce do Rodzinnego Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze. Inicjatorem wyjazdu a zarazem jednym z opiekunów był Dyrektor – p. Janusz Opaliński, któremu w opiece nad uczniami towarzyszyli: p. Marzena Wnuk, p. Beata Stachura oraz p. Józef Długopolski.

Największy Park Rozrywki w Polsce zaoferował uczestnikom wycieczki kilkadziesiąt atrakcji, przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Ponadto w „Energylandii” czekało na naszych uczniów 20 gier i zabaw interaktywnych, 4 sceny widowiskowe w dwóch teatrach i dwóch amfiteatrach, nowoczesne kino 7D. Czas umilały pokazy kaskaderów i akrobatów, teatrzyki i musicale, projekcje filmów oraz edukacyjne i artystyczne warsztaty. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda laboratorium szalonego naukowca i animacje mapping 3D. W Bajkolandii - zagłębiu roller coasterów - uczniowie krzyczeli z emocji na kosmicznym Marsie, śmigali na gąsienicy Frutti Loop Coaster w owocowym ogrodzie, czy też kręcili się na Happy Loops oraz na popularnym Roller Coaster Śmiejżelki Energuś. Spacerowali po Smoczym Grodzie - niesamowitym miejscu wyglądającym jak kraina fantasy zdobiona pochodniami, jakby wyjęta prosto z „Władcy pierścieni” albo tajemniczego „Wiedźmina”. Która szkoła zabiera uczniów w tropiki jak z pocztówki? Otóż nasza, której uczniowie odwiedzili Energylandię. Przedsmak rajskich podróży dała zabawa na zjeżdżalniach z potężną falą wody i piaszczystych plażach w wodnych strefach: Water Park i Tropical Fun.

Wyjazd okazał się strzałem w przysłowiową 10. No cóż, zwiedzanie zabytków zapewne wartościowe, nigdy nie dostarczy młodzieży takich wrażeń jak dzień spędzony w parku rozrywki. Tym bardziej, że Zator jest zlokalizowany w znacznej odległości od naszej miejscowości i nie każdy z uczniów ma możliwość, by do niego dotrzeć. Radość, której doświadczyli uczestnicy wycieczki zrelaksowała ich, ale przede wszystkim pozwoliła naładować energią i dodać skrzydeł przed rozpoczętym już rokiem szkolnym.

Pobyt w parku rozrywki dostarczył wielu wrażeń i przeżyć, które towarzyszyły młodzieży jeszcze przez kilka dni po powrocie do domu a zakupione pamiątki przypominały o zwariowanym świecie „Energylandii”. Krainy nie tylko zabawy i rozrywki, ale także komfortu, w której zadbano o edukację i bezpieczeństwo wszystkich uczestników zabawy.

Pełna adrenaliny wyprawa była na pewno niezapomnianym przeżyciem, wprowadziła wszystkich we wspaniały nastrój i klimat dobrej zabawy. Można mieć nadzieję, graniczącą z pewnością, że Zator będzie odtąd częstym punktem na mapie szkolnych wycieczek.

Beata Sutkowska

 

 

 
Święto Poezji w Górze Motycznej PDF Drukuj Email
środa, 13 listopada 2019 21:02

„(…) co to takiego poezja.

Niejedna  już chwiejna odpowiedź

Na to pytanie już padła.

A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego

Jak zbawiennej poręczy ‘’.

Powyższe słowa poetki stały się mottem II edycji Wojewódzkiego Konkursu - Dzieła Mistrzów Pod Lupą, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Górze Motycznej wraz z Wójtem Gminy Żyraków oraz Dyrektorem Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Impreza pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty miała miejsce w pięknie położonym Hotelu Campari  dnia 7 listopada 2019r.

Nie mogło w niej zabraknąć uczniów Szkoły Podstawowej  w Starej Jastrząbce, którzy nie są obojętni na piękno i mądrość płynące  z tekstów noblistki. W konkursie wzięło udział 55 uczniów. Niektórzy przyjechali z tak odległych miejscowości  jak Jasło, Brzostek czy Cmolas.

Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: w kategorii recytatorskiej – Natalia Wojnarowska z kl.VII i Konrad Bednarz – uczeń kl.V , a w kategorii poezji śpiewanej  – Amelia Gruszowska z kl.VII oraz ósmoklasistka -  Martyna Podosek. Uczniowie zostali przygotowani przez nauczycielkę j.polskiego – p.Marzenę Wnuk oraz Dyrektora Szkoły – p.Janusza Opalińskiego .

Nad przebiegiem konkursu czuwało profesjonalne jury, które wyłoniło spośród uczestników 14 laureatów. Zwycięzcy otrzymali  nagrody z rąk najbliższego współpracownika  i przyjaciela poetki – p.Michała  Rusinka.

Konkurs odbył się w miłej i przyjaznej atmosferze. Zapoznawał z dorobkiem poetyckim jednej z najwybitniejszych polskich poetek, popularyzował piękno naszego ojczystego języka, pozwalał na rozwój  talentów  muzycznych  i recytatorskich oraz dostarczył mnóstwa emocji i wzruszeń,  nie tylko młodym artystom, ale wszystkim słuchaczom zgromadzonym na sali.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Marzena Wnuk

 


Poprawiony: środa, 13 listopada 2019 21:37
 
Ortograficzne zmagania w Strzyżowie – Dobrzechowie PDF Drukuj Email
środa, 13 listopada 2019 20:34

W dniu 28 października w  Centrum Kształcenia Zawodowego w Dobrzechowie odbył się wojewódzki etap VII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, którego organizatorem jest krakowska fundacja „Zawsze Warto” wraz ze Stowarzyszeniem Polonistów, a wojewódzkim koordynatorem – Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie.

Do trudnych zmagań konkursowych w kategorii klas VII-VIII etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się uczennica naszej szkoły, Natalia Wojnarowska, która uzyskała 74,5 pkt. na 100 pkt. Do zdobycia tytułu  laureata w tej kategorii wiekowej należało uzyskać
84,5 pkt.

Opiekunem merytorycznym przygotowującym Natalię była p. Marzena Wnuk, która razem z p.Beatą Sutkowską podjęła inicjatywę udziału w Dyktandzie uczniów naszej szkoły.

Natalii serdecznie gratulujemy zostania finalistką konkursu i życzymy sukcesów
w przyszłorocznym Dyktandzie!.

Beata Sutkowska

 


 


 
Dzień Nauczyciela PDF Drukuj Email
czwartek, 07 listopada 2019 21:15

Z okazji Dnia Nauczyciela z inicjatywy nauczyciela plastyki - pani Marzeny Wnuk  wychowankowie z klasy 4 oraz chętni uczniowie z klas: 5 i 6 tworzyli  na lekcjach plastyki portrety swoich nauczycieli. Praca przy wykonywaniu portretów rozwijała aktywną twórczość plastyczną, kształtowała wyobraźnię artystyczną, budowała autorytet nauczyciela
i wychowawcy, rozwijała radość tworzenia i odkrywania możliwości i talentów każdego młodego artysty. Uczniowie tworzyli kolorowe portrety a kreatywność wykonania nie miała granic... Wielkim zainteresowaniem cieszyła się technika wykonania oczu Pana Dyrektora.

Wszystkie prace były wspaniałe i zostały wyeksponowane jako element dekoracji akademii, przygotowanej z okazji Święta Edukacji Narodowej. Mogli je więc podziwiać nie tylko uczniowie i pracownicy szkoły, ale też Rodzice, którzy przybyli na szkolną uroczystość. Wszystkim twórcom dziękujemy za chęć i zaangażowanie w przygotowanie portretu. Efekty plastycznych wysiłków przeszły najśmielsze oczekiwania.
Zresztą zobaczcie sami dzieła uczniów, które przedstawiamy w załączonej galerii.

Gratulujemy talentów i dziękujemy za wspaniałe prace!

Beata Sutkowska

 

Poprawiony: środa, 13 listopada 2019 20:52
 
Narodowe czytanie PDF Drukuj Email
niedziela, 03 listopada 2019 14:07

W dniu 10 września 2019r uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Jastrząbce uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie- edycja VIII. Spośród ponad 100 propozycji nadesłanych do Kancelarii Prezydenta Para Prezydencka wybrała 8 nowel polskich:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

W specjalnym liście przesłanym do naszej szkoły,  jako uczestnika akcji Narodowego Czytania , 2019 Prezydent RP Andrzej Duda napisał: „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”

Na uroczystym apelu uczniowie: Natalia Olejarz, Natalia Wojnarowska, Martyna Podosek
i Jakub Tabor  zaprezentowali fragmenty czterech wybranych nowel.

W czytaniu „towarzyszył” uczniom Prezydent Andrzej Duda,    prezentując tekst piątej noweli.

Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy uczniowie otrzymali w zeszytach do języka polskiego ozdobną pamiątkową pieczątkę.

Zgromadzona  na wspólnym czytaniu społeczność szkolna udowodniła, że polska literatura posiada moc jednoczenia i zespalania wokół wspólnych celów i wartości.
Organizatorzy akcji - Marzena Wnuk i Beata Sutkowska - dziękują społeczności szkolnej  za udział w akcji.

Beata Sutkowska

Poprawiony: środa, 13 listopada 2019 20:51
 
Po polsku o historii PDF Drukuj Email
niedziela, 03 listopada 2019 14:01

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to wyjątkowy projekt edukacyjny w którym już po raz drugi brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Jastrząbce. Koordynatorami przebiegu tego przedsięwzięcia były: p. Marzena Wnuk i p. Beata Sutkowska.

Dyktando Niepodległościowe 2019, to nie tylko konkurs dla uczniów, ale przede wszystkim kampania promująca poprawną polszczyznę i dociekliwość językową. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów klas IV-VI oraz VII-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i dolnośląskiego.

Dzięki rywalizacji uczniowie biorący udział w dyktandzie poszerzają zarówno wiedzę na temat poprawnej polszczyzny jak i wiedzę z zakresu kultury i historii narodowej. Doskonalą umiejętności poprawnej pisowni polskiej  z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Kształtują postawę zaangażowaniaw pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego.

W tym roku do rywalizacji w kategorii uczniów klas 4-6 przystąpiły: Anna Kwiatek, Kornelia Ćwik, Katarzyna Jamroch, z kolei w kategorii uczniów starszych: Natalia Olejarz, Natalia Wojnarowska, Martyna Bryg oraz Natalia Frankowicz.
Uczestników konkursu obowiązywała znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętność właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi od I wojny światowej do zmiany ustroju w Polsce w 1989 roku.
Najlepszymi znawczyniami polskiej pisowni i ortografii okazały się: Natalia Wojnarowska i Natalia Frankowicz, których prace zostały wysłane do organizatora konkursu w celu weryfikacji. Dziewczynom życzymy powodzenia i zakwalifikowania się do etapu wojewódzkiego. Dziękujemy za pomoc przy organizacji konkursu Panu Dyrektorowi Januszowi Opalińskiemu oraz p. Małgorzacie Pękala.

Beata Sutkowska

Poprawiony: środa, 13 listopada 2019 20:50
 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3

Kalendarium


Dzisiaj jest: Niedziela
17 Listopada 2019
Imieniny obchodzą
Dionizy, Floryn, Grzegorz, Hugo, Hugon,
Salomea, Salome, Sulibor, Zbysław

Do końca roku zostało 45 dni.
Zodiak: Skorpion

Zegar

Ulti Clocks content