Newsy
Edukacja przez plastykę PDF Drukuj Email
poniedziałek, 03 maja 2021 07:53

Zajęcia plastyczne uchodzące często jedynie za zwykłą zabawę, mogą realizować wiele zadań i celów, ważnych dla rozwijającego się młodego człowieka.

Badania prowadzone nad rozwojem mózgu wskazują, że najsilniej do działania stymuluje go zajmowanie się sztuką. W naszym przedszkolu pani Jolanta Skowron swoją grupę 4 i 5 latków rozwija poprzez tworzenie. Przedszkolaki  wiedzą, że gdy ta Pani wchodzi należy zająć miejsca przy stolikach, które po chwili zamienią się w kolorową pracownię małych artystów. Dziecko w wieku przedszkolnym jest ciekawe świata, chłonne wiedzy, twórcze, dlatego też powinno dużo rysować, malować, lepić, wycinać, kleić a do dorosłych – nauczycieli i rodziców - należy podtrzymywanie aktywności i potencjału malucha. Przedszkolaki potrzebują bodźców i wyzwań i nie chodzi tu o zapewnienie bogatego zestawu zabawek imitujących wyposażenie domu, czy też zakładu pracy, ale o swobodną twórczą zabawę rozwijającą samodzielność, kreatywność i myślenie. Twórczość plastyczna jest źródłem informacji o dziecku, jego przeżyciach, uczuciach, relacjach z innymi ludźmi, sposobie myślenia, motoryce, postrzeganiu świata.  
Dziecko rysuje zgodnie z własnym odbiorem otoczenia, dlatego też, jego tata - ponieważ jest silny - jest większy od domu i wyższy od góry,  a mama ma najpiękniejszy uśmiech i najdłuższe ręce do przytulania. Wykonywanie prac plastycznych ma też terapeutyczne działanie, takie jak: rozładowanie napięcia, przywracanie równowagi, wyciszanie.
W trakcie wykonywania różnorodnych prac nasze przedszkolaki projektują nowe rzeczy, dokańczają lub zmieniają istniejące oraz tworzą takie, które w głowie się nie mieszczą…

Pani Jolancie Skowron gratulujemy umiejętności inspirowania swoich wychowanków do działania i zaangażowania o czym świadczą skupione miny maluchów w czasie twórczej ekspresji.


Zapraszamy do galerii!

 

>>KLIK<<

 

Beata Sutkowska

 


 
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE PDF Drukuj Email
piątek, 02 kwietnia 2021 12:13

 

 

☘️????☘️????????????????????????☘️????☘️

Poprawiony: środa, 14 kwietnia 2021 19:21
 
TRADYCJE WIELKANOCNE PDF Drukuj Email
wtorek, 30 marca 2021 08:20

Czy znamy Polskie tradycje związane z Wielkanocą?
Tegoroczną tradycją współpracy klasy czwartej i piątej stały się wspólne spotkania, na których uczniowie: dekorowali pierniki, tworzyli kartki walentynkowe a ostatnio - 25 marca 2021r. - krasili pisanki i prezentowali wielkanocne zwyczaje.
Poniższy tekst, opisujący znane i mniej znane wielkanocne obyczaje, został zaczerpnięty ze strony: https://dziecisawazne.pl/tradycje-wielkanocne-jak-to-bylo-kiedys/

Ważne momenty i wybrane zwyczaje wielkanocne:

Karnawał i ostatki – od dawna ludzie między świętem Trzech Króli a Środą Popielcową bawili się, jedli i tańczyli. Później, w okresie Wielkiego Postu, nie było o tym mowy! Dlatego też podczas ostatków popularny był zwyczaj wnoszenia między bawiących się szkieletu śledzia – miało to oznaczać zakończenie zabawy i przypomnieć o nadchodzących postnych dniach. Niektóre zabawy odwiedzał też dziad zapustny, który o północy wyganiał bawiących się do domu.

Środa popielcowa ( Popielec) - rozpoczynano wtedy słowami “Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” czas pokuty, który jest przygotowaniem do świąt.
Wielki Post – był bardzo surowo obchodzony. Na cały okres Wielkiego Postu milkły organy w Kościele, nie było też dzwonków – zamiast nich słychać było kołatki. W tym czasie ludzie dużo się modlili, pomagali ubogim i przygotowywali się do Wielkanocy, np. sprzątając obejście
i przygotowując ozdoby świąteczne. Wielki Post pokrywał się w czasie
z tzw. przednówkiem – w gospodarstwach kończyły się zapasy zimowe, na polach leżał jeszcze śnieg, nie było nowych zbiorów a zatem tłustego obfitego jedzenia, nie jedzono też jajek, które odkładano na święta. Oczywiście, nie było mowy o zabawach, muzykowaniu czy tańcach.

Śródpoście – tradycyjnie jest to 4.niedziela Wielkiego Postu. Wtedy to na jeden dzień powracała do kościoła i domostw radosna atmosfera, która miała przypominać, że oczekuje się na bardzo radosne wydarzenie – Zmartwychwstanie! Dlatego w tą niedzielę śpiewano pełne nadziei pieśni, słychać było dzwony i muzykę. Innym zwyczajem było wielkie hałasowanie na polach i łąkach – dzieci z grzechotkami, kołatkami
i innymi głośnymi instrumentami biegły budzić przyrodę, żeby na święta i na wiosnę wszystko się zazieleniło i zaczęło kwitnąć.

Niedziela Palmowa – upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Tradycyjnie palmy robiono z tych roślin, które rosły nad rzeką, gdyż płynąca w nich woda dawała roślinom zieleń i życie, były to m.in. wierzba, trawy oraz trzciny nadrzeczne.

Poświęconymi palemkami po mszy w Niedzielę Palmową lekko się nawzajem okładano, mówiąc: “Nie ja biję, palma bije, za tydzień wielki dzień, na szóstą noc – Wielkanoc” - co miało przynieść szczęście. Palemkami klepano też zwierzęta, by były zdrowe przez cały rok. Palmy zatknięte w domu, np. za obraz, miały chronić dom przed gromami w czasie burzy, a wszystkich domowników – przed złymi mocami, chorobami i nieszczęściem.

Wielki Czwartek chłopcy hałasując kołatkami, wyganiali ze wsi Wielki Post (dzwony kościelne milczały aż do Niedzieli Wielkanocnej).

Wielki Piątek to dzień wyciszenia. W kościele nie ma Mszy Świętej (to jedyny taki dzień w roku), natomiast gromadzą się tam wierni skupieni na modlitwie w ważnych dla siebie intencjach. W każdym polskim kościele jest nocne czuwanie przy grobie Jezusa, którego pilnują strażnicy (strażacy, harcerze, żołnierze). Dawniej piątkowe modlitwy były bardziej widowiskowe. Pojawiały się procesje grzeszników odzianych w worki żałobne, którzy kładli się krzyżem na posadzce i przepraszali za swoje grzechy.

Wielka Sobota to Wigilia Wielkanocy. Podczas nabożeństwa w tym dniu święci się ogień, wodę i ciernie. Ogień symbolicznie spala to, co stare, woda daje życie. Dawniej tą wodą spryskiwano dom, by rok był spokojny. Podsycano ogień i wrzucano do niego leszczyny. Popiół rozrzucano w dniu pierwszej orki, co miało zapewnić szczęście i dostatek. Dziś ogień pełni inną rolę, służy do odpalenia paschału, czyli wielkiej świecy, która pali się aż do końca świąt Wielkiej Nocy.
Wielka Sobota to również dzień święcenia pokarmów.
Zgodnie z tradycją święconka powinna zostać przygotowana już w Wielki Piątek.

Do wielkanocnego koszyczka wkładamy:

 • baranka – symbol zmartwychwstałego Chrystusa,
 • jajka – symbol rodzącego się życia,
 • chrzan – symbol siły,
 • wędlinę – symbol płodności i dostatku,
 • ser – symbol zdrowia dla zwierząt hodowlanych,
 • sól – symbol oczyszczenia domostwa od złego oraz istota prawdy,
 • ciasto (babka) – symbol wszechstronnych umiejętności.

Barwienie jajek, które są jednym z ważniejszych symboli świąt Wielkiej Nocy, symbolu rodzącego się życia. Dawniej wierzono, że pisanki mają magiczną moc, np. mogą uzdrawiać chorych.

Wielkanocne  specjały.
Zgodnie z tradycją należy je przygotować właśnie w piątek.
Po sobotnim święceniu nie powinno się już sprzątać, ani nic przygotowywać, ponieważ  należy duchowo przygotować się na Zmartwychwstanie Jezusa.

Tradycyjne polskie świąteczne potrawy to:

 • żurek – czyli barszcz biały,
 • kiełbasa – zwykle biała, na ciepło,
 • szynka wędzona w jałowcowym dymie,
 • ćwikła z chrzanem,
 • pieczone mięso,
 • własnoręcznie wykonana babka,
 • mazurek z artystycznymi dekoracjami,
 • pascha,
 • kołacz,
 • sernik (kiedyś zwany przekładańcem).

Według tradycji stół świąteczny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany liśćmi bukszpanu.
Na środku stołu stawiamy baranka, np. na łączce z rzeżuchy. Rzeżucha to symbol sił witalnych i rodzącego się życia.
W Niedzielę Wielkanocną wstajemy bardzo wcześnie, by pójść na Mszę zwaną rezurekcyjną. Następnie zasiadamy do świątecznego rodzinnego śniadania. Wielkanocna Niedziela to najważniejsze święto chrześcijańskie, nazywane dawniej Paschą, to czas przeznaczony na rodzinne biesiadowanie i poszukiwanie prezentów podrzuconych przez zajączka.

Wielkanocny Poniedziałek (lany poniedziałek, śmigus-dyngus) to czas radości, zabawy, psikusów, na które wszyscy czekali przez cały okres postu. W tym dniu polewamy się wodą. Dawniej śmigus i dyngus były osobnymi zwyczajami – śmigus oznaczał tradycyjne smaganie, czyli uderzanie wierzbowymi gałązkami lub polewanie wodą. Wszystko w formie zabawy – chłopcy smagali dziewczęta po gołych łydkach. Dyngus to inaczej wykup. Chłopcy chodzili od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci pisanek, słodyczy, pieniędzy. Z czasem połączono te zwyczaje i dziś tylko polewamy się wodą. Dawniej chodzono po wsi z kogutem – symbolem sił witalnych i urodzaju. Kogutek był mile widzianym gościem w każdym gospodarstwie. W Wielkanocny Poniedziałek święci się pola. Gospodarze wyruszają w procesji na pola. Święcą je palmami nasączonym wodą. Z tych palm robią krzyżyki i wbijają w ziemię, aby zapewnić sobie dostatek. To okazja do spotkań towarzyskich i rozmów, cieszenia się wspólnie spędzanym czasem i budzącą się do życia przyrodą.

Tak więc, polska Wielkanoc to czas wyjątkowy w którym  chrześcijanie świętują zwycięstwo dobra nad złem,  tradycje ludowe upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, a wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów
i cieszenia się nimi.
Wychowawczynie: p. Marzena Wnuk i p. Beata Sutkowska dziękują uczniom klasy czwartej i piątej za wspólne spotkanie, w czasie którego tak wiele dowiedzieliśmy się o polskich tradycjach Świąt Wielkanocnych.
Kamili Latała, Zuzannie Pietrucha oraz Zuzannie Furgał dziękujemy za zaangażowanie się w przygotowanie scenariusza części artystycznej w której wystąpiły wraz z Łukaszem Chudy, Zuzanną Czuchra, Emilią Guzik, Wojciechem Deszcz, Wiolettą Taźbirek z klasy czwartej oraz Magdaleną Madura i Patrykiem Kapustka z klasy piątej.
Swoimi pracami pochwalili się: Miłosz Dul, Zuzanna Furgał, Mateusz Kapustka, Kamila Latała, Dawid Kuta, Jakub Wilk, Ewa Początko, Wioletta Taźbirek i Patryk Woźniak.


Zapraszamy do galerii!

>>KLIK<<


Beata Sutkowska 

 

 

 
GMINNY KONKURS WIEDZY O IRLANDII PDF Drukuj Email
wtorek, 30 marca 2021 08:05

Kim był W.B. Yeats? Jaka jest najdłuższa rzeka? Kto to Leprechaun?

Te i wiele innych pytań padło dziś w części pisemnej i ustnej 1. Gminnego Konkursu Wiedzy o Irlandii i Świętym Patryku. Organizowany był przez Annę Chudy i Otylię Lipa na platformie Teams. Wzięło w nim udział 11 uczniów z klas 6-8. Indywidualne pytania i odpowiedzi wybrzmiały w w języku angielskim, a zakresem obejmowały kulturę, geografię i historię Irlandii oraz informacje o jej patronie.

Pierwsze miejsce i 20 punktów wywalczyła Julia Kuta (Czarna), drugie, ex aequo, z 18 punktami, Julia Kołodziej (Przyborów) i Malwina Bukała (Żdżary), a na trzecim, i jedynie z punktem mniej, znalazły się Nikola Kapustka (Stara Jastrząbka) i Oliwia Buch (Żdżary). Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału i ogromu włożonej w przygotowania pracy.

Sponsorem nagród jest Gminne Centrum Kultury i Promocji w Czarnej.

 

OL

 

GALERIA

>>KLIK<<

 


Poprawiony: wtorek, 30 marca 2021 08:19
 
Światowy Dzień Wody. PDF Drukuj Email
poniedziałek, 29 marca 2021 16:34

W poniedziałek - 22 marca, czyli w Światowy Dzień Wody, wspólnie ze Zdrowo i Sportowo dzieci z grupy „Sówki” brały udział w zajęciach online prowadzonych przez Kids&Art.

W czasie zajęć dzieci dowiedziały się o roli wody w naszym życiu i miejscach gdzie najczęściej się z nią możemy spotkać. Przedszkolaki wykonały pracę plastyczną „Wiosenny deszcz”, wysłuchały piosenki o zdrowej wodzie, a także wzięły udział w aktywnościach ruchowych – „Rwąca rzeka”, „Kran”, „Wesołe Fale”. Na koniec dzieci wyraziły swoją opinię na temat zajęć w zabawie „Kropelkowe nastroje”.

 

????????????????????????????????????????????????

MP

 GALERIA

>>KLIK<<

Poprawiony: poniedziałek, 29 marca 2021 16:48
 
ZAPACHNIAŁO, ZAJAŚNIAŁO, WIOSNA, WIOSNA… ACH TO TY! PDF Drukuj Email
niedziela, 28 marca 2021 21:50

Wiosna to kolorowa i pełna nadziei pora roku, która dostarcza wielu pomysłów i stanowi źródło inspiracji. Nasze przedszkolaki z grupy 4 i 5 latków, wykonały piękne prace plastyczne, które można obejrzeć na wystawie zorganizowanejw holu oddziału przedszkolnego. Tym razem na ekspozycję składają się: zaśnieżona łąka pełna przebiśniegów, mozaikowe pisanki oraz gromada żółtych kurczaków z bujnymi czuprynami. W kolorowych doniczkach „zakwitły” piękne czerwone tulipany i bazie wykonane przez dzieci. Prace powstały pod kierunkiem p. Jolanty Skowron w związku z realizacją Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego: „Ekokulturalne przedszkole” w którym uczestniczy grupa 4 i 5 latków. Różnorodne techniki i ciekawe materiały sprawiają, że pełne fantazji dzieła naszych przedszkolaków, przyciągają wzrok zachwycając pomysłami i kolorami. Na poszukiwanie Wiosny dzieci wybrały się do szkolnego ogrodu w towarzystwie Marzanny, przeganiając zimno, deszcz i zachmurzone niebo.  By uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda, Pani Wiosna oznajmiła  dzieciom, że zaczyna swoje panowanie i zaprosiła je na wiosenny spacer rozściełając pod nogami stokrotkowy dywan.  W czasie oglądania galerii zapraszamy do wysłuchania piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=KK8dHGsQ5fk


Drogie przedszkolaki, mamy nadzieję, ze niedługo się zobaczymy, bo bardzo za Wami tęsknimy!

>>KLIK<<Beata Sutkowska

Poprawiony: niedziela, 28 marca 2021 21:56
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 19

Kalendarium


Dzisiaj jest: Sobota
8 Maja 2021
Imieniny obchodzą
Dezyderia, Ilza, Marek, Michał, Piotr,
Stanisław

Do końca roku zostało 238 dni.
Zodiak: Byk

Zegar

Ulti Clocks content