Za nami majowe dni świąteczne: 1, 2, 3 maja

1, 2, 3 maja to dni szczególnie ważne w historii Polski. W tym roku obchodziliśmy je w sposób szczególny - razem, a jednak osobno.
Ale czy naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego w te dni świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się majowe święta? Komu je zawdzięczamy?

 

1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Święto Pracy zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę w 1891 r. dla upamiętnienia protestu robotników krwawo stłumionego przez policję w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago.
W II Rzeczpospolitej obchody 1 maja, organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną, stanowiły wyraz protestu przeciwko systemowi.
1 maja obchodzimy także katolickie święto Józefa Rzemieślnika. W tym dniu, Kościół w sposób szczególny, pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.

 

2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Są odwzorowaniem barw chorągwi polskiej, czyli oficjalnego symbolu państwa - białego orła na czerwonym tle. Warto wiedzieć, że kolor czerwony na naszej fladze to karmazyn (do 1927 r. cynober), a biały jest srebrnobiały – nie śnieżnobiały.

Po roku 2000 powszechne stało się noszenie 2 maja biało-czerwonej kokardy narodowej.

 

3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Akt prawny uchwalony 3 maja 1791 r. powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska. Akt ten zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 Maja m.in, znacząco ograniczyła demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.

Nasi mali patrioci z grupy 4 i 5 - latków oddziału przedszkolnego zachęceni przez wychowawczynię, p. Dorotę Mrozowską i p. Jolantę Skowron, aktywnie uczestniczyli w obchodach majowych świąt! Pierwsze działanie polegało na obejrzeniu filmu pt.” Gniazdo białego orła - Baśnie polskie”, na podstawie którego dzieci poznały zarówno historię powstania państwa polskiego, jak i pochodzenie naszego narodowego godła . Następnie przedszkolaki rozwiązywały zagadki patriotyczne, zagrały w grę interaktywną- memo- ,, Z czego słynie Polska”, a na zakończenie dzieci wzięły udział w domowym pokazie mody patriotycznej.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu biało -czerwonych strojów, flag oraz przesłanie zdjęć, które utworzyły internetowy patriotyczny wybieg dla naszych małych modelek i modeli. Podopiecznym Danielowi P., Fabianowi B., Milenie S., Mai i Michałowi S., Oskarowi i Miłoszowi K., Karolowi C., Maciejowi M., Julii P., Antkowi L., Mikołajowi M., Julii S., Karolowi Ż., Mikołajowi, Mai C. i ich i siostrzyczce, Jakubowi D., Radkowi P., dziękujemy za wkład
i zaangażowanie w obchody majowych świąt!

Zapraszamy na internetową galę!

Beata Sutkowska

 


Kalendarium


Dzisiaj jest: Sobota
20 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Agnieszka, Amalia, Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń, Florencjusz,
Florenty, Nawoj, Sulpicjusz, Szymon,
Teodor

Do końca roku zostało 256 dni.
Zodiak: Baran